تبلیغات
مهدویت - ضرورت توجه به قرآن

مهدویت

ضرورت توجه به قرآن

 


نکته ا‏ی که مطرح می‏کنم، توجه به قرآن است که بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب، در میان ملت ما روزافزون بوده است و من باید از برادران عزیزی که این مراسم و تشکیلات و دعوت و مسابقات و تشویق عمومی را برای ملتمان فراهم کردند و نیز از برادران عزیزمان در حج و اوقاف که به این مسأله اهتمام ورزیدند، صمیمانه تشکر کنم . این اهتمام، جای تقدیر و شکرگزاری دارد؛ اما حتی از این هم بیشتر و وسیعتر، باید نسبت به امر قرآن اهتمام ورزید؛ زیرا قرآن همه چیز ماست .

ما باید قبول کنیم که ملت ما در نیم قرن پیش از پیروزی انقلاب ـ که واقعا مدت کمی نیست ـ روزبه‏روز از قرآن فاصله گرفته و دور شده است . تا قبل از این نیم قرن، مردم ما ـ حتی آنهایی که سواد خواندن و نوشتن نداشتند ـ غالبا می‏توانستند قرآن را از رو بخوانند . به همین جهت، این مکتبخانه‏ها نعمت بزرگی بود . چه قدر کسانی از افراد مسن نسل قبل را ما می‏شناختیم که سواد خواندن و نوشتن نداشتند، نمی‏توانستند فارسی بخوانند و با آن که زبانشان فارسی بود، نمی‏توانستند زبان خودشان را به صورت مکتوب بنویسند و بخوانند؛ اما می‏توانستند کتاب خدا را بخوانند و قرآن را بفهمند .

آن سیاستی که رژیم وابسته‏ی فاسد خبیث دشمن را در این کشور بر سر کار آورد و بیش از پنجاه سال مسلط نگهداشت، یکی از بزرگترین ضربه‏هایی که زد و ضررهایی که وارد کرد، همین بود که قرآن را بتدریج کنار گذاشت؛ تا آن‏جا که از میان جامعه‏ی ما، قرآن بیرون رفت . لذا در مدارس ما، درس موسیقی می‏دادند؛ اما از آموزش قرآن خبری نبود! هر بچه‏یی که به دبستان و دبیرستان می‏رفت، نت موسیقی را یاد می‏گرفت؛ اما متن قرآن کریم را نمی‏آموخت ! بنابراین، ما را جدا کردند و از قرآن دور نگهداشتند .

من پیش از انقلاب، وقتی به وضع قرآن در جامعه‏ی خودمان نگاه می‏کردم و جوانهایی را که با این استعداد و شوق و علاقه، از قرآن دور می‏ماندند، می‏دیدم، چه خون دلی می‏خوردم . خدا را شکر می‏کنیم ـ هرچند از ادای این شکر عاجزیم ـ که با پیروزی انقلاب، ما را به قرآن برگرداند و با قرآن آشنا کرد و راه قرآن را به روی ما باز کرد .

ما باید عقب‏ماندگیها را جبران کنیم . ما با کسانی که زبان مادریشان عربی است، فرق داریم . آنها با اندکی سواد، می‏توانند قرآن را بفهمند . البته، متن قرآن متنی نیست که هر عرب بی‏سوادی بتواند آن را درست بفهمد . مقداری معلومات و معارف لازم است؛ اما بالاخره می‏توانند بفهمند؛ در صورتی که فارسی‏زبانها این‏طور نیستند . ما باید علاوه بر خواندن متن قرآن، ترجمه‏ی آن را هم یاد بگیریم . امروز، بحمدالله جوانهای ما قرآن خوان هستند و خوب هم می‏خوانند . در سرتاسر کشور، ما قرای با ارزش و ممتازی داریم که وقتی در مسابقات جهانی شرکت می‏کنند، گوی سبقت را از بقیه‏ی کشورها می‏ربایند و بحمدالله از این گونه قراء کم هم نداریم .

غیر از آنچه که تاکنون انجام گرفته، دو کار دیگر باید انجام بگیرد:

اول این‏که بایستی روخوانی قرآن، تمام ملت ما را شامل بشود . نباید یک نفر در میان ملت ما بماند که قادر نباشد قرآن را باز کند و به صورت صحیح بخواند . زن و مرد و کوچک و بزرگ و پیر و جوان، باید بتوانند قرآن را بخوانند . البته، باید برای این کار برنامه‏ریزی بشود . سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، سازمانهای گوناگون و مؤسسات دیگری که به عشق قرآن به وجود آمده‏اند، باید این کار را در ردیف اول وظایف خودشان قرار بدهند . این کار باید انجام بگیرد . نمی‏شود در کشوری که بر مبنای اسلام اداره می‏شود، قرآن را به دست یک نفر بدهیم و بگوییم بخواند، اما نتواند این کتاب عزیز را باز کند و بخواند . بنابراین، همه باید بتوانند قرآن را بخوانند . البته، این قدم اول است .

کار دوم، رفتن به سمت فهم قرآن است . قرآن باید ترجمه بشود . ما تا امروز، ترجمه‏ی خوب کم داشته‏ایم و از این جهت فقیریم . بعضی از ترجمه‏هایی که در دسترس می‏باشد، بهتر است که اصلا نباشد؛ زیرا مورد اعتماد نیست! البته، بعضی بهتر است و بعضی هم نسبتا خوب می‏باشد که اخیرا در دسترس قرار گرفته است .

باید قرآن با ترجمه‏های متعدد منتشر شود . تعدد و تکرار، هیچ ایرادی ندارد و زیادی نیست . اگر ما ده ترجمه‏ی خوب قرآن هم داشته باشیم، زیاد نیست؛ زیرا هرکسی با مذاق و سبک فکر و سطح معلومات خود، از یکی از آنها خواهد توانست استفاده کند . بنابراین، تعدد و تکرار اشکالی ندارد؛ منتها ترجمه باید صحیح باشد و اهل فن آن را ببینند . مردم، این ترجمه‏ی صحیح را با متن قرآن بخوانند و بخصوص شما که قرآن را تلاوت می‏کنید، آن قسمتی را که می‏خوانید، حتما ترجمه‏اش را بفهمید و بدانید که بدون دانستن ترجمه‏ی قرآن، قادر به تلاوت خوب نخواهید بود .

من، به برادرانی که اهل تلاوت قرآنند، مکرر یادآور شده‏ام که شما نمی‏توانید خوب تلاوت بکنید؛ در حالی که نمی‏دانید کجا باید وصل کنید، کجا باید وقف کنید و کجا را مناسب است با چه لحنی بخوانید . در حرف زدن معمولی هم، شما صدایتان را بالا می‏برید، پایین می‏آورید و بر تأثیرگذاری سخن می‏افزایید . اینها، لازمه‏ی کلام است . وقتی قرآن را تلاوت می‏کنید، باید بتوانید این کارها را بکنید و بدون اطلاع نمی‏شود این کارها را انجام داد . حفظ قرآن، قدم بعدی است که هرکس توفیق پیدا بکند، یقینا خیر کثیری به‏دست آورده است .

امیدواریم که خداوند همه‏ی ما را در دنیا و آخرت با قرآن محشور کند . ان‏شاءالله زندگی ما قرآنی باشد و به سمت اهداف این کتاب شریف حرکت کنیم و ممات ما هم با معرفت قرآن و در خدمت آن قرار گیرد .

 

 

منابع مقاله:

حدیث ولایت، ج 3، دفتر مقام معظم رهبری ؛


برچسب ها: ضرورت توجه به قرآن،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 اردیبهشت 1388 توسط علیرضا حقده | نظرات ()

مِنجاة :

مِنجاة در معنای لغوی محل نجات باشد؛ یعنی هر که پناه به قرآن بَرَد، از آفت‏ها نجات یابَد، و به جای منجاة، لفظ نجات نیز وارد است و در نهایت، هر دو یکی است.

التماس دعا   

-------------------------

   

اهداف و نظرات نویسنده :

\\نشان دادن بینش مهدوی جوانان مهدوی در فضای مجازی ، ترویج مهدی باوری و مهدی یاوری در فضای ملتهب اینترنت \\ .

التماس دعا   

-------------------------

   

پیغام مدیر :

ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد . نقطه نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .

متشكرم   

موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند ها
نظر سنجی
آمار سایت